Okolje XPERT in vodenje projektov na primeru poslovne stavbe DARS
Vodenje velikih in kompleksnih gradbenih projektov pogosto zahteva izjemno usklajevanje med vsemi vpletenimi deležniki, obvladovanje tveganj ter hitro prilagajanje na nepredvidene okoliščine. Takšen primer je tudi projekt izgradnje poslovne stavbe DARS d. d., kjer so strokovno vodenje, transparentnost in inovativni pristopi omogočili uspešno upravljanje sprememb in sprejemanje ključnih odločitev naročnika.
Premagovanje izzivov v kompleksnem okolju
Gradnja poslovne stavbe DARS d. d. je potekala v zahtevnem okolju, z izzivi, kot so slaba nosilnost tal, nevarni odpadki, neustrezni podatki o komunalni infrastrukturi ter spremembe zahtev soglasodajalcev. Kljub tem izzivom je projektno vodenje zagotovilo, da so bili postopki izvedeni, hitro in skladno z dobro prakso ter zakonodajo.
Transparentno vodenje sprememb
Ena izmed največjih prednosti projekta je bilo izjemno transparentno vodenje sprememb. Vse spremembe so bile skrbno dokumentirane, usklajene z inženirjem, izvajalcem, projektantom in potrjene s strani naročnika. Uporaba informacijskega okolja XPERT (SPO) je omogočila sledljivost postopkov, kar je olajšalo obvladovanje dodatnih del in usklajevanje finančnih ter vsebinskih sprememb.
Protokol organizacije, komunikacije in vodenja v informacijskem okolju XPERT je omogočal jasno kategorizacijo sprememb in njihovo povezovanje z odgovornostmi posameznih deležnikov. Tak pristop je prispeval k vzornemu upravljanju projekta, kjer so bile vse spremembe pregledno potrjene pred izvedbo.
Upravljanje sprememb in dodatnih del
Projekt je vključeval tudi obsežno obravnavo dodatnih del in sprememb, ki so se pojavile zaradi spremenjenih okoliščin. Posebej velja izpostaviti uvedbo hibridne metodologije za valorizacijo cen, ki je združevala analitični in indeksni pristop. Ta metoda je omogočila pravično obravnavo podražitev, pri čemer so bili stroški podrobno preverjeni in usklajeni.
Sklepi in nauki
Izgradnja poslovne stavbe DARS d. d. predstavlja odličen primer, kako je mogoče z ustreznim vodenjem projekta in transparentnimi postopki uspešno obvladati kompleksne gradbene projekte. Ključni dejavniki uspeha so bili:
- jasna opredelitev odgovornosti vseh deležnikov,
- transparentno dokumentiranje in potrjevanje sprememb,
- prilagoditev na objektivne spremembe in nepredvidene okoliščine,
- sodelovanje med inženirjem, projektantom, izvajalcem in naročnikom,
- posluževanje sodobne informacijske tehnologije v obsegu, ki je pomenilo ustvarjanje dodane vrednosti (XPERT, Microsoft Project in SharePoint online, številna BIM okolja).
Tak pristop ne zagotavlja le uspešne izvedbe projekta, temveč tudi povečano zaupanje med deležniki, kar je ključno za dolgoročni uspeh v gradbeni industriji.
Naša vloga na projektu: Joint venture Axis d. o. o. (vodilni partner) in Proctor d. o. o.
- Vzpostavitev skupnega podatkovnega okolja (SPO)
- Recenzija projektne dokumentacije
- Svetovanje v fazi razpisa za gradnje
- FIDIC inženir in nadzor
Avtor prispevka: Ivan Rus, 14. 01. 2025
Avtor fotografij: Miran Kambič